Czym są tabletki poronne?

Tabletki poronne zwane także pigułkami aborcyjnymi lub środkami wczesnoporonnymi to zestaw dwóch leków. Pierwszy, przerywający ciążę nazywa się mifepriston. Działa poprzez blokowanie hormonu progesteronu.

Bez progesteronu wyściółka macicy pęka a ciąża nie może być kontynuowana. Drugi lek, mizoprostol, powoduje skurcze macicy, krwawienie co doprowadza finalnie do utraty ciąży, czyli poronienia, identycznego z naturalnym. Metodę tę można stosować do 12 tygodnia ciąży.

Czym są tabletki poronne

Jak działają tabletki poronne?

Pigułki aborcyjne powodują skurcze i krwawienie, które mogą trwać kilka godzin lub dłużej. Możesz przeprowadzić zabieg w domu lub innym miejscu, gdzie czujesz się komfortowo.

Myślisz o zakupie tabletek poronnych?

Skorzystaj z zaufanego serwisu – Aborcja-legalnie.pl

Co muszę zrobić przed zażyciem pigułki aborcyjnej?

Zanim zażyjesz tabletki poronne najpierw przemyśl swoją decyzję. Jeśli jesteś jej pewna, sprawdź jak zaawansowana jest Twoja ciąża. Aborcja farmakologiczna jest najbardziej skuteczna do 10 tygodnia od momentu zapłodnienia.

Gdy zażyjesz pierwszą tabletkę – mifepriston, w większości przypadków nie poczujesz nic.

Po zażyciu drugiego leku – mizoprostol (Cytotec), będziesz miała dość mocne krwawienie oraz skurcze. Dobrze jest mieć przy sobie zaufaną osobę, od której możesz uzyskać wsparcie w trakcie kuracji.

Zaopatrz się w podkładki maxi, jedzenie, książki, filmy lub cokolwiek, co lubisz, aby zabić czas, oraz poduszkę grzewczą/termofor (pomocne przy skurczach ) Upewnij się, że posiadasz jakieś środki przeciwbólowe – ale nie bierz aspiryny, ponieważ może to spowodować jeszcze większe krwawienie.

Co się dzieje podczas aborcji farmakologicznej?

Zabieg aborcji z wykorzystaniem tabletek wczesnoporonnych składa się z kilku etapów i obejmuje dwa różne leki.

Najpierw zażywasz tabletkę o nazwie mifepristone – ten lek zatrzymuje wzrost ciąży. Niektórzy ludzie odczuwają mdłości lub zaczynają krwawić po zażyciu mifepristonu, ale nie jest to zbyt częste. Zazwyczaj ten etap aborcji przebiega bezobjawowo.

Drugi lek to mizoprostol – zażywasz go od razu, lub do 48 godzin po zażyciu pierwszej pigułki. Mizoprostol powoduje skurcze i krwawienie co finalnie powoduje oczyszczenie macicy.

U większości osób skurcze i krwawienie zwykle rozpoczynają się 1-4 godziny po zażyciu mizoprostolu. To normalne, że w takiej sytuacji pojawiają się duże skrzepy krwi (nawet wielkości cytryny) lub drobne tkanki. Przypomina to trochę ciężki, skurczowy okres, a proces jest bardzo podobny do wczesnego poronienia. Jeśli krwawienie nie wystąpi w ciągu 24 godzin po przyjęciu drugiego leku, mizoprostolu, być może dawka którą przyjęłaś była zbyt mała.

Skurcze i krwawienie mogą trwać kilka godzin. U większości kobiet wydalanie tkanki ciążowej następuje w ciągu 4-5 godzin, ale może to potrwać dłużej. Skurcze i krwawienie powinny ustąpić po tym czasie.

Możesz zażyć tabletki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen , około 30 minut przed przyjęciem tabletek mizoprostolu, aby złagodzić dolegliwości. Możesz także przyjmować leki przeciw nudnościom. Nie bierz aspiryny, ponieważ może to spowodować większe krwawienie.

To normalne, że przez kilka tygodni po aborcji będzie występować jeszcze delikatne krwawienie i plamienie. Możesz używać podpasek, tamponów lub kubeczka menstruacyjnego — tak, jak jest to dla Ciebie najwygodniejsze.

Ostatnim krokiem jest wykonaniu badania USG lub testu ciążowego (test nie wcześniej niż 14 dni po aborcji) potwierdzającego usunięcie ciąży.

W mało prawdopodobnym przypadku, gdy aborcja nie zadziała, a Ty nadal będziesz w ciąży, należy ponowić kurację tabletkami poronnymi.

Jak wygląda aborcja tabletkami?

U większości kobiet aborcja farmakologiczna przypomina wczesne poronienie. Mogą wystąpić:

 • mocne skurcze i bóle brzucha
 • bardzo obfite krwawienie z dużymi skrzepami
 • rozstrój żołądka i wymioty
 • biegunka
 • zawroty głowy
 • zmęczenie
 • łagodna gorączka (37-38 ° C) lub dreszcze w dniu przyjmowania tabletek mizoprostolu

Aby złagodzić ból i sprawić, że poczujesz się bardziej komfortowo, możesz:

 • Wziąć leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen. Nie zażywaj aspiryny, ponieważ może to wzmocnić krwawienie
 • Umieścić termofor lub butelkę z gorącą wodą na brzuchu
 • Wziąć ciepły prysznic
 • Usiąść na sedesie

Czego możesz spodziewać się po zażyciu tabletek poronnych

Możesz odczuwać zmęczenie lub skurcze przez mniej więcej 24 godziny a przez jakiś czas będziesz mieć krwawienie i plamienie. Większość ludzi wraca do normalnych zajęć następnego dnia po aborcji farmakologicznej.

Jak będziesz się czuć po zażyciu tabletki wczesnoporonnej?

To, jak się czujesz w trakcie i po aborcji farmakologicznej, różni się w zależności od osoby. W dniu przyjęcia drugiego leku zaplanuj odpoczynek i przebywanie w wygodnym miejscu. Możesz czuć się zmęczona przez 1 lub 2 dni po kuracji tabletkami poronnymi, ale wkrótce powinnaś wrócić do normy.

Możesz wrócić do pracy, szkoły, i większości innych normalnych czynności już następnego dnia po aborcji, jeśli czujesz się na siłach. Ale NIE wykonuj ciężkiej pracy ani ciężkich ćwiczeń przez kilka dni. W miarę upływu czasu powinnaś zacząć czuć się lepiej, ale jeśli nadal czujesz się źle, skontaktuj się z lekarzem.

Po zakończeniu aborcji skurcze i krwawienia powinny ustępować wraz z upływem godzin lub dni. Możesz również mieć delikatne piersi i mogą z nich wyciekać mleczne wydzieliny. Powinno to ustać w ciągu kilku dni. Noszenie dopasowanego biustonosza pomoże Ci poczuć się bardziej komfortowo.

Wszelkie dreszczegorączka lub nudności powinny ustąpić dość szybko. Skontaktuj się z lekarzem jeśli masz nudności, wymioty, biegunkę lub gorączkę przez ponad 48 godzin po zażyciu mizoprostolu (tabletki poronne). Może być to oznaką infekcji

Możesz doświadczać różnych emocji po aborcji. Większość ludzi odczuwa ulgę, ale czasami odczuwają smutek lub żal. To jest całkowicie normalne. Jeśli twój nastrój nie pozwala ci robić rzeczy, które zwykle robisz każdego dnia, skonsultuj się z psychologiem.

Jak tabletki poronne wpłyną na moje miesiączki?

To normalne, że przez kilka tygodni po aborcji z wykorzystaniem tabletki wczesnoporonnej występuje krwawienie i plamienie. Możesz używać podpasek, tamponów lub kubeczka menstruacyjnego — tak, jak jest Ci najwygodniej.

Aborcja rozpoczyna nowy cykl menstruacyjny, więc miesiączka powinna wrócić do normy po 4-8 tygodniach od aborcji.

Jak szybko mogę uprawiać seks po aborcji farmakologicznej?

Możesz uprawiać seks, gdy tylko poczujesz się gotowa.

Kiedy mogę zacząć stosować antykoncepcję?

Możesz rozpocząć stosowanie antykoncepcji natychmiast po zakończeniu kuracji środkami poronnymi. Po aborcji możesz zajść w ciążę bardzo szybko, więc dobrze jest nie zwlekać z zastosowaniem preferowanej przez siebie metody.

Czy mogę karmić piersią, po zażyciu tabletek poronnych?

Leki zawarte w tabletkach poronnych mogą czasami przenikać do mleka matki, ale tylko w bardzo niewielkich ilościach, które nie powinny wpływać na dziecko. Wskazane jest jednak, aby wstrzymać się z karmieniem piersią przez okres kuracji oraz 12h po jej zakończeniu.

Jak stosować tabletki poronne?

Do przerwania ciąży potrzebne są dwie różne tabletki poronne: mifepriston i mizoprostol. Po otrzymaniu leku możesz przeprowadzić aborcję w domu lub w innym wygodnym miejscu, które wybierzesz.

Najpierw zażyj tabletkę poronną zwaną mifepristone. Ciąża potrzebuje hormonu zwanego progesteronem, aby normalnie rosnąć. Mifepristone blokuje własny progesteron twojego organizmu, powstrzymując wzrost ciąży.

Różne sposoby stosowania tabletek poronnychNastępnie zażyj kolejne tabletki poronne, mizoprostol, od razu lub do 48 godzin po zażyciu mifepristonu. Należy zażyć 4 tabletki mizoprostolu, które należy przyjąć w jeden z następujących sposobów:

Ustnie

Zażyj tabletki poronne 24-48 godzin po zażyciu mifepristonu.

 • Umieść 4 tabletki wczesnopornne mizoprostolu między policzkiem a dziąsłem, po 2 z każdej strony ust.
 • Zostaw je na miejscu na 30 minut.
 • Po 30 minutach połknij to, co zostało z tabletek, popijając wodą.

Podjęzykowo

Zażyj leki 24-48 godzin po zażyciu mifepristonu.

 • Umieścisz 4 tabletki mizoprostolu pod językiem.
 • Zostawisz je tam na 30 minut.
 • Po 30 minutach połknij to, co zostało z tabletek, popijając wodą.

Dopochwowo

Wskazany 0-48 godzin po zażyciu mifepristonu.

 • Leżąc, włóż do pochwy 4 tabletki poronne mizoprostolu i wepchnij je na tyle głęboko, aby nie wypadły.
 • Pozostań w pozycji leżącej przez 30 minut, aż tabletki się rozpuszczą.
 • Po 30 minutach będziesz mogła wstać. Jeśli jakieś kawałki wydostaną się z pochwy, nie będziesz musiała ich ponownie wkładać.

Niektóre kobiety będą potrzebować drugiej dawki mizoprostolu. Jeśli lekarz zaleci przyjęcie drugiej dawki, po 4 godzinach zażyjesz kolejne 4 tabletki mizoprostolu. Mizoprostol powoduje skurcze i krwawienia, które opróżniają macicę . Jeśli krwawienie nie nastąpi wciągu 24 godzin po przyjęciu drugiej dawki tabletek, skontaktuj się z lekarzem.

Czas od przyjęcia pierwszej pigułki do zakończenia ciąży może wynosić od 4 do 48 godzin, w zależności od sposobu przyjmowania leków.

Skąd mam wiedzieć, czy tabletka poronna zadziałała?

Skuteczność specyfików jakimi są tabletki poronne, zależy w głównej mierze od tego, w jak zaawansowanej jesteś ciąży.

Możesz upewnić się, że aborcja zadziałała, wykonując test ciążowy, wykonując badanie ultrasonograficzne lub badanie krwi.

Tabletki poronne zwykle działają za pierwszym razem, ale w nielicznych przypadkach może wystąpić konieczność powtórzenia kuracji.

Czy tabletki poronne są bezpieczne?

Aborcja farmakologiczna przeprowadzona za pomocą tabletek poronnych to jedna z najbezpieczniejszych procedur medycznych. Poważne problemy są rzadkie, ale jak każdy zabieg, czasem może powodować pewne zagrożenia.

Jakie są możliwe zagrożenia związane z przyjmowaniem tabletek wczesnoporonnych?

Aborcja farmakologiczna jest bezpiecznie stosowana na całym świecie od ponad 20 lat. Poważne powikłania są naprawdę rzadkie, ale mogą się zdarzyć. Obejmują one taki sytuacje, gdy:

 • tabletki poronne nie działają, a ciąża nie ulega terminacji
 • część tkanki ciążowej pozostaje w macicy
 • powstają zakrzepy krwi w macicy
 • krwawienie jest zbyt długie i zbyt intensywne
 • dochodzi od infekcji
 • pojawia się reakcja alergiczna na jeden z leków

Te problemy nie są częste. A jeśli już się zdarzają, zwykle łatwo sobie z nimi poradzić za pomocą leków lub innych metod leczenia.

W niezwykle rzadkich przypadkach niektóre powikłania mogą być bardzo poważne, a nawet zagrażać życiu.

 
Bezpieczeństwo tabletek poronnych i aborcji farmakologicznej
Zadzwoń natychmiast do lekarza, jeśli:

 • nie wystąpiło krwawienie w ciągu 24 godzin po przyjęciu drugiego leku (mizoprostolu)
 • masz silne krwawienie z pochwy, które przesiąka przez więcej niż 2 podpaski maxi w ciągu godziny, przez 2 lub więcej godzin z rzędu
 • pojawiają się duże skrzepy (większe niż cytryna) przez ponad 2 godziny
 • masz ból brzucha lub skurcze, które nie ustępują po lekach przeciwbólowych
 • masz gorączkę powyżej 38 stopni przez ponad 24 godziny po zażyciu tabletek mizoprostolu
 • masz osłabienie, nudności, wymioty i (lub) biegunkę, które trwają dłużej niż 24 godziny po zażyciu mizoprostolu

Powinnaś zacząć czuć się lepiej następnego dnia po aborcji. Nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha lub gorączka utrzymujące się dłużej niż 24 godziny po zażyciu mizoprostolu (drugi zestaw tabletek poronnych) mogą być oznaką infekcji. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Aborcja tabletkami poronnymi jest zazwyczaj bardzo bezpieczna. W rzeczywistości ciąża i poród są bardziej ryzykowne niż większość aborcji.

Jak każdy lek, tabletki poronne nie są odpowiednie dla wszystkich kobiet. Pigułka poronna może nie być odpowiednia dla Ciebie, jeśli masz pewne schorzenia lub przyjmujesz specyficzne leki. Twój lekarz porozmawia z tobą i pomoże zdecydować, czy pigułka aborcyjna jest dla Ciebie odpowiednią opcją.

Jakie długoterminowe skutki uboczne mają tabletki poronne?

Tabletki poronne są naprawdę bezpieczne i skuteczne. To bardzo powszechny sposób na aborcję, z którego korzystały miliony ludzi.

Aborcja farmakologiczna nie niesie ryzyka dla przyszłej ciąży, (takich jak: wady wrodzone płodu, przedwczesny poród lub niska waga urodzeniowa, ciąża pozamaciczna, poronienie lub śmierć dziecka), ani dla ogólnego stanu zdrowia. Aborcja nie zwiększa ryzyka raka piersi ani nie wpływa na płodność.

Poważne, długotrwałe problemy emocjonalne po aborcji są rzadkie i mniej więcej tak rzadkie, jak po porodzie. Jest to bardziej prawdopodobne u osób, które muszą przerwać ciążę ze względów zdrowotnych, u osób, które nie mają wsparcia w decyzji o aborcji lub u osób, u których występowały problemy ze zdrowiem psychicznym. Większość ludzi odczuwa ulgę po aborcji.

Istnieje wiele mitów na temat skutków aborcji, jednak większość z nich jest po prostu nieprawdziwa.

Gdzie kupić tabletki poronne?

Tabletki poronne możesz otrzymać od lekarza, pielęgniarki, przychodni zdrowia lub ośrodka zdrowia o ile mieszkasz w kraju, gdzie zabieg aborcji z wykorzystaniem środków poronnych jest legalny.

W innym wypadku możesz zamówić tabletki poronne poprzez zaufane witryny internetowe takie jak np: Aborcja-legalnie.pl 

Tabletki poronne pocztą

Gdzie kupić tabletki poronne?

Jeśli mieszkasz w kraju, gdzie aborcja nie jest legalna, możesz zamówić pigułki aborcyjne drogą pocztową. Leki wysyłane są z krajów, gdzie taka metoda aborcji jest dozwolona. Mimo rygorystycznego prawa w niektórych Państwach (np. Polsce) zamawianie specyfików jakimi są tabletki poronne drogą pocztową jest całkowicie legalne – z jednym tylko zastrzeżeniem, leki musisz zamówić na własny użytek.

Ile kosztują tabletki poronne

Cena tabletki poronnej może się różnić w zależności od miejsca w którym zamawiasz leki. Aborcja farmakologiczna może kosztować około 200 dolarów, ale często jest to mniejsza kwota, tabletki poronne w podejrzanie niskich cenach powinny wzbudzać nieufność, podobnie jak zbyt duża liczba tabletek mizoprostolu w zestawie. optymalne zestawy to 4+1(podwójna dawka środku aktywnego w każdej tabletce) lub 8+1.

Jeśli chcesz uzyskać pomoc w celu uzyskania sprawdzonych i bezpiecznych środków wczesnoporonnych skontaktuj się z nami.

Czym jest domowa aborcja?

Znalezienie i przyjęcie środków takich jak tabletki wczesnoporonne, w celu przerwania ciąży, bez pomocy lekarza lub pielęgniarki nazywa się „samodzielną aborcją” (którą niektórzy nazywają „aborcją domową”). Badania pokazują, że samodzielna aborcja za pomocą tabletek poronnych (mifepristonu oraz mizoprostolu) jest bezpieczna i skuteczna. Dotyczy to zwłaszcza osób, które:

 • Zwykle mają regularne miesiączki, są dość pewne co do pierwszego dnia ostatniej miesiączki i minęło mniej niż 10 tygodni od pierwszego dnia ostatniego okresu
 • Mają dostęp do sprawdzonych informacji na temat przyjmowania tabletek poronnych
 • Mie mają przeciwwskazań medycznych do stosowania środków wczesnoporonnych (takich jak wrodzone skazy krwotoczne, choroby serca lub nerek, założoną wkładkę domaciczną lub podejrzenie ciąży pozamacicznej (ektopowej)

Z powodu tego, że dostęp do aborcji staje się coraz trudniejszy ze względu na przepisy prawne, coraz więcej osób może wybrać samodzielną aborcję domową z wielu różnych przyczyn.

Po zażyciu tabletek poronnych normalnym zjawiskiem są:

 • gorączka dreszcze
 • nudności
 • silne skurcze
 • obfite krwawienie przez jeden dzień

Jeśli stosowałaś tabletki poronne i masz objawy, które Cię niepokoją, takie jak moczenie więcej niż 2 podpasek na godzinę przez ponad 2 godziny z rzędu, obfite krwawienie przez kilka dni, które powoduje zawroty głowy, dreszcze i/lub gorączkę trwającą dłużej niż 24 godziny, skonsultuj się z lekarzem. Lekarz może się tobą zająć, niezależnie od tego, czy wie o tym, że przeprowadziłaś aborcje farmakologiczną i zażyłaś tabletki poronne. Te informacje nie powinny mieć wpływu na twoje leczenie.

W rzeczywistości objawy po zażyciu tabletek poronnych są takie same jak przy poronieniu naturalnym.

Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące swojego zdrowia, skonsultuj się ze swoim lekarzem lub dostawcą leków.

Przewiń na górę