Fakty i statystyki dotyczące aborcji

Kobieta konsultuje z lekarzem sposób aborcji

Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w 2019 roku wykonano 629 898 aborcji. Istnieje wiele powodów, dla których dana osoba może przerwać ciążę, takich jak brak przygotowania finansowego, problemy z partnerem, konieczność skupienia się na pozostałych dzieciach, a także względy zdrowotne. W tym artykule przedstawimy najważniejsze fakty i statystyki dotyczące aborcji.

Istnieją dwa główne rodzaje aborcji:

  • aborcja farmakologiczna
  • aborcje chirurgiczna

Wybór procesu lub procedury będzie zależał od tego, jak zaawansowana jest ciąża, preferencji i dostępu do usług opieki aborcyjnej.

Aborcja farmakologiczna

Polega na przyjmowaniu dwóch różnych leków jakimi są tabletki poronne: Mifeprex (mifepriston) i Cytotec (mizoprostol). Food and Drug Administration (FDA) zatwierdziła mifepriston, stosowany razem z mizoprostolem, do aborcji do 10 tygodnia ciąży (70 dni lub mniej od pierwszego dnia ostatniej miesiączki).

Tabletki poronne można przyjmować w domu, a proces wydalania tkanki ciążowej może trwać od czterech do pięciu godzin. Ten rodzaj aborcji ma  do 98% skuteczności. Późniejsza wizyta u lekarza w celu potwierdzenia, że aborcja się powiodła, może obejmować wykonanie USG lub testu ciążowego.

Aborcja chirurgiczna (w klinice)

W klinice wykonuje się kilka różnych rodzajów zabiegów aborcyjnych. Procedury zazwyczaj wykorzystują odsysanie w celu usunięcia tkanki ciążowej z macicy. Aspiracja próżniowa to zabieg, który można wykonać do 14-16 tygodni po ostatniej miesiączce. Jeśli minęło więcej niż 16 tygodni od ostatniego okresu, przeprowadzana jest procedura „rozszerzenie i wydobycie” (D&E). Każdą procedurę można wykonać już pięć lub sześć tygodni po ostatniej miesiączce. Aborcje w klinice są skuteczne w ponad 99% przypadków.

Jak powszechne są aborcje?

Aborcje są wyjątkowo powszechne. American College of Obstetricians and Gynecologists podaje, że 25% wszystkich kobiet dokona aborcji przed ukończeniem 40 roku życia. 

Chociaż 40% osób, które dokonały aborcji w 2019 roku, nie urodziło wcześniej dziecka, prawie 60% z nich,  urodziło później zdrowe dzieci

Jeśli chodzi o moment, w którym wykonuje się większość aborcji, prawie 80% aborcji wykonanych w 2019 r. miało miejsce w dziewiątym tygodniu ciąży lub wcześniej. W tym samym roku ponad 90% aborcji wykonano przed lub przed 13 tygodniem ciąży.

Aborcje według wieku

Aborcji dokonują osoby w różnym wieku. Jeśli chodzi o wiek, w ostatnich latach wskaźniki aborcji spadały we wszystkich grupach. Te, które zidentyfikowały się jako kobiety w wieku 20 lat, stanowiły najwyższy odsetek aborcji spośród wszystkich legalnych aborcji w Stanach Zjednoczonych w 2019 r.

Kobiety w wieku od 20 do 24 lat stanowiły 27,6% wszystkich aborcji. Nieco ponad 29% wszystkich aborcji dotyczyło kobiet w wieku od 25 do 29 lat. Najniższy odsetek odnotowano wśród kobiet w wieku poniżej 15 lat i powyżej 40 lat .

Ryzyko i komplikacje związane z aborcją

Procedury aborcyjne są uważane za bezpieczne i powszechne. Jednak, jak każda procedura medyczna, istnieje możliwość wystąpienia pewnych zagrożeń i powikłań. Mogą to być:

  • Niecałkowita aborcja : Dzieje się tak, gdy zawartość ciąży w macicy nie jest całkowicie usunięta. Jest to bardziej prawdopodobne podczas aborcji farmakologicznej.
  • Infekcja po zabiegu : Twój lekarz może przepisać antybiotyki, aby zapobiec infekcji lub leczyć ją po zabiegu.
  • Nietypowe lub obfite krwawienie : Chociaż niektóre krwawienia są normalne po każdym rodzaju aborcji, obfite krwawienie lub krwotok nie jest typowy i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.
  • Uszkodzenie narządów : Podczas zabiegu aborcji w klinice możliwe jest uszkodzenie macicy lub innych pobliskich narządów. W celu usunięcia uszkodzeń mogą być konieczne zabiegi chirurgiczne.

Nie ma dowodów sugerujących, że aborcja wpływa na ryzyko raka, depresji lub bezpłodności w przyszłości.

Wczesne wykrywanie ciąży

Niektóre osoby mogą podejrzewać, że mogą zajść w ciążę z powodu uprawiania seksu bez stosowania antykoncepcji, stosowania jej nieprawidłowo lub stosowania antykoncepcji, która nie ma wysokiej skuteczności. Inni mogą podejrzewać, że są w ciąży z powodu objawów często występujących na wczesnym etapie ciąży, takich jak: 

  • Brak miesiączki
  • Uczucie wzdęcia
  • Konieczność częstego siusiania
  • Wahania nastroju
  • Uczucie mdłości Zmęczenie
  • Wrażliwe lub obolałe piersi

Testy mogą wykazać, czy jesteś w ciąży (wykrywając ludzką gonadotropinę kosmówkową,znany również jako hCG) w ciągu kilku dni po zapłodnieniu(kiedy plemnik zapładnia komórkę jajową). Istnieją dwa rodzaje testów ciążowych: badanie moczu w domu i badanie krwi.

Test moczu wykonany w domu może zazwyczaj wykryć hCG już 10 dni po zapłodnieniu. Testy takie są dokładne w 99%, jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami. Badanie krwi wykonane w gabinecie lekarskim może również wykryć ciąże między 9 a 12 dniem po zapłodnieniu.

Podsumowanie

Aborcje są bezpieczne i bardzo powszechne. Osoby w różnym wieku i pochodzenia etnicznego szukają opieki aborcyjnej. Istnieją dwa rodzaje aborcji: aborcje farmakologiczne i aborcje w klinice/chirurgiczne. To, jak zaawansowana jest ciąża, preferencje i dostęp do opieki zdrowotnej to czynniki, które wpływają na wybór procesu lub procedury aborcji. Chociaż aborcje są uważane za bardzo bezpieczne, ryzyko i powikłania są tak samo możliwe, jak w przypadku każdej procedury medycznej. Zwrócenie uwagi na wszelkie typowe objawy wczesnej ciąży i potwierdzenie ciąży za pomocą testu domowego lub badania krwi może pomóc w wykryciu ciąży we wczesnym etapie.

Fakty i statystyki dotyczące aborcji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę