Aborcja w Niemczech
Aborcja – temat, który może mrozić krew w żyłach. Niechciana ciążą w Polsce jest tematem problematycznym. Wiele kobiet nie przyznaje się do tego jawnie, bojąc się krytyki środowiska w jakim na co dzień przyszło im żyć. Okazuje się jednak, że u naszych sąsiadów, za zachodnią granicą, można pozbyć się problemu i to całkowicie legalnie. Co więcej, w Niemczech zawsze można spotkać się z miłym przyjęciem i całkowitym zrozumieniem dla kobiet, które chcą usunąć niechcianą ciążę.
Trochę historii
Historia aborcji w Niemczech jest złożona i ulegała wielu zmianom na przestrzeni wieków. W okresie przed nowożytnym aborcja była w pewnym stopniu tolerowana, ale stopniowo została surowo zakazana pod wpływem wartości religijnych i moralnych.
W XIX wieku, w okresie liberalizacji niektórych przepisów, aborcja była często traktowana jako przestępstwo, ale nadal istniały pewne wyjątki. Sytuacja zmieniła się w czasach III Rzeszy, gdzie aborcja została całkowicie zakazana, a osoby łamiące ten zakaz podlegały surowym karom, a nawet kary śmierci.
Po II wojnie światowej, w strefie okupacyjnej kontrolowanej przez mocarstwa zachodnie (Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Francję), Niemcy podjęły wiele działań mających na celu przywrócenie porządku prawno-ustrojowego sprzed okresu nazistowskiego. Jednym z istotnych kroków było powrócenie do przepisów z 1927 roku, w tym przepisów prawa karnego i innych aktów prawnych, także tych związanych z aborcją, które obowiązywały przed okresem dyktatury Hitlera.
Powrót do przepisów z 1927 roku stanowił ważny krok w procesie odbudowy Niemiec i przywrócenia demokratycznego państwa prawa. W okresie nazistowskim wprowadzono liczne zmiany prawne, które służyły realizacji ich ideologicznych celów, a także ograniczeniu praw obywateli oraz prześladowaniu określonych grup społecznych. Powrót do przepisów sprzed 1933 roku miał na celu zreformowanie i znormalizowanie niemieckiego systemu prawnego oraz zapewnienie obywatelom podstawowych praw i swobód.
Jednak istniejący w 1927 roku zakaz aborcji nie został przywrócony w pełnym zakresie. W strefie okupacyjnej pod kontrolą mocarstw zachodnich zdecydowano się na pewne zmiany w prawie aborcyjnym. Również w części NRD związanej z okupacją radziecką wprowadzono bardziej liberalne przepisy w tej kwestii.
W strefie okupacyjnej kontrolowanej przez mocarstwa zachodnie, pewne modyfikacje wprowadzone w prawie aborcyjnym dotyczyły warunków, w jakich aborcja mogła być legalnie przeprowadzana. Chociaż formalnie pozostawano przy zakazie aborcji, to w praktyce wprowadzono tzw. „klauzulę wskazań” (Indikationslösung). Oznaczało to, że przerywanie ciąży było dozwolone w określonych sytuacjach medycznych, takich jak zagrożenie życia lub zdrowia matki, ciężkie wady płodu, lub w wyniku gwałtu. Dopuszczenie przerywania ciąży w tych skrajnych przypadkach miało na celu zapewnienie opieki zdrowotnej i prawnej dla kobiet w trudnych sytuacjach, jednocześnie respektując etyczne i moralne wyzwania związane z tą kwestią.
Natomiast w strefie okupacyjnej pod kontrolą Związku Radzieckiego (NRD), wprowadzono bardziej liberalne przepisy dotyczące aborcji. Legalizowano aborcję na szereg przyczyn, w tym przerywanie ciąży powstałej w wyniku gwałtu, co miało ogromne znaczenie dla setek tysięcy kobiet, które padły ofiarą przemocy seksualnej podczas wojny.
Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku, nadal utrzymywano różnice w prawie aborcyjnym między byłymi strefami okupacyjnymi. Współcześnie, prawo aborcyjne w Niemczech różni się między poszczególnymi landami (krajami związkowymi), a samo prawo aborcyjne jest nadal tematem kontrowersji i dyskusji w niemieckim społeczeństwie. W RFN wprowadzono pewne liberalizacje w zakresie aborcji, umożliwiając ją na żądanie kobiety w pierwszych trzech miesiącach ciąży, ale pod pewnymi warunkami. W NRD praktyka była znacznie bardziej liberalna.
Współcześnie, aborcja w Niemczech jest powszechnie dostępna a zabiegi tego typu są jedną z popularniejszych procedur medycznych.
Aborcja – nie każda kobieta planowała ciąże
Aktualnie w Niemczech przerwanie ciąży jest całkowicie legalne. Dokonuje się tego nie tylko ze względów medycznych. Jeżeli pacjentka samodzielnie wyrazi takie życzenie, zabieg również ma prawo się odbyć. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wszystko uzależnione jest od tego, w którym miesiącu ciąży jest pacjentka. Zabieg poprzedzony jest również konsultacją medyczną. Aborcja w Niemczech jest możliwa ze względu na bardziej liberalne prawo – w Polsce niestety nie możemy na to liczyć.
Aborcja – dlaczego nie w Polsce?
Aborcja w Polsce możliwa jest tylko ze względu na wskazania medyczne. Trzeba mieć porządne podstawy do tego, aby lekarz zgodził się na usunięcie płodu. Wyróżnia się dwie możliwości:
- zagrożenie życia matki,
- poważne wady płodu.
Jak zorganizować aborcję w Polsce?
Jeżeli masz podstawy do tego, aby przeprowadzić aborcję z jednego z wyżej wymienionych powodów, skorzystaj z wyszukiwarki Google. Dzięki niej znajdziesz kliniki, jakie przeprowadzają zabieg eksterminacji ciąży całkowicie legalnie. Pamiętaj jednak o tym, aby jak najszybciej załatwić potrzebne dokumentację medyczną.
Do Niemiec udaj się tylko wtedy, jeżeli aborcja została Ci odmówiona, jesteś ofiarą gwałtu lub nie planowałaś ciąży i chcesz się pozbyć problemu. Za granicą otrzymasz odpowiednią pomoc.
Aborcja w Niemczech – podstawowe informacje
Udając się do Niemiec, niczego się nie obawiaj. Nikomu nie będziesz musiała się tłumaczyć ze swojej decyzji. Aborcja u naszych sąsiadów, możliwa jest do 12 tygodnia ciąży. Owszem, do dokumentacji medycznej, jaka zostanie wystawiona, będzie trzeba wpisać powód. Możesz podać, że ciąża zostaje usunięta z:
- przyczyn medycznych,
- przyczyn społecznych,
- jest ona efektem gwałtu.
Należy pamiętać o tym, że wcześniej odbędzie się konsultacja medyczna. Po niej to zostanie wystawione odpowiednie zaświadczenie, które będzie „uprawniać” do wykonania aborcji.
Zabieg przerwania ciąży – rodzaje
W Niemczech wykonywane są dwa rodzaje aborcji:
- aborcja farmakologiczna,
- zabieg chirurgiczny.
To lekarz powie, która z tych opcji będzie najlepsza. Będzie on kierował się ciążą, tzn. jej stopniem zaawansowania. Warto zaufać lekarzowi, który także swoją decyzję będzie opierać na obowiązujących przepisach prawnych.
Wszystko uzależnione jest od każdej kobiety. Pacjentki rozpatrywane są indywidualnie. Lekarze zawsze kierują się dobrem kobiety.
Aborcja farmakologiczna – niezbędne informacje
Jeżeli Twoja ciąża nie przekroczyła jeszcze 12 tygodnia, z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że zostaniesz poddany aborcji farmakologicznej. W innym przypadku zostanie zaoferowana aborcja chirurgiczna, czyli zabieg mechaniczny.
Aborcja farmakologiczna polega na podaniu tabletek wczesnoporonnych. Najlepiej, jeżeli zostaną one podane do 7 tygodnia ciąży. Wtedy ma się niemal 100% szansę na to, że zabieg zakończy się sukcesem. Po 7 tygodniu efektywność tabletek spada. Może się okazać, że lekarz zaleci po 7 tygodniu zabieg mechaniczny.
Przerwanie ciąży w Niemczech po 12 tygodniu
Bez obaw. Nadal będziesz mogła przerwać ciąże po 12 tygodniu ciąży. Muszą być jednak do tego podstawy prawne lub medyczne. Jeżeli masz dokumenty, jakie potwierdzają, że ciąża stanowi ryzyko, to jak najbardziej będziesz mogła poddać się temu zabiegowi w niemieckiej klinice.
Wady płodu – czy taką ciążę można w Niemczech usunąć?
Tak, jak najbardziej można wykonać taką procedurę. Kobieta nie musi obawiać się tego, że zostanie obciążona sankcjami prawnymi.
Dokonane aborcji u niemieckich sąsiadów możliwe jest wtedy gdy:
- ciąża jest skutkiem czynu kazirodczego lub gwałtu,
- ciążą stanowi ryzyko dla zdrowia i życia matki,
- istnieje ryzyko zagrożenia życia płodu lub też jest ono obciążone poważnymi wadami genetycznymi.
Aborcja w Niemczech – jak wszcząć procedurę?
Jeżeli znasz język, nie będzie stanowiło to dla Ciebie żadnego problemu. Wystarczy zadzwonić do odpowiedniej kliniki i można się umówić na wizytę. Pamiętaj o tym, aby załatwić sobie nocleg na miejscu. Do takiego zabiegu należy się również odpowiednio przygotować, aby móc bez problemu załatwić wszystkie formalności.
Dokumenty – co przygotować?
Kobieta chcąca dokonać eksterminacji ciąży powinna mieć przy sobie:
- kartę ciąży,
- historię swoich chorób,
- wyniki badań prenatalnych,
- zaświadczenie od lekarza, że wykonujesz zabiegi przerywania ciąży świadomie.
Można również załatwić zaświadczenie, które będzie poświadczeniem tego, że aborcja musi zostać przeprowadzona ze względu na stan psychiczny.
Badania przed zabiegiem – na co się nastawić?
Aborcja farmakologiczna zostanie zlecona do 7 tygodnia ciąży, na podstawie badania wykonanego na miejscu oraz po dostarczeniu w/w dokumentów.
W przypadku zabiegu mechanicznego konieczne będzie wykonanie analizy krwi, USG i badania moczu. Pacjentki, jakie mają do czynienia z chorobami zakaźnymi, mogą mieć wykonane dodatkowe badania.
Ile kosztuje aborcja w Niemczech?
Kobiety, którym zostanie zlecona aborcja farmakologiczna do 7 tygodnia ciąży, muszą nastawić się na koszt ok. 600 euro. Na miejscu otrzymają skuteczne tabletki aborcyjne czyli mifepriston i mizoprostol.
Aborcja chirurgiczna to ok. 1000 euro. Całość trwa ok. 15 minut. Pacjentce zostaje podane znieczulenie ogólne lub miejscowe. Tą decyzję podejmuje już lekarz prowadzący.
Bezpłatna aborcja w Niemczech – czy jest ona możliwa?
Trzeba przyznać, że koszt aborcji w Niemczech przekroczyć może możliwości finansowe wielu osób. Do tego trzeba doliczyć jeszcze koszta przejazdu oraz nocleg na miejscu.
Kobiety, które są jednak w złej sytuacji materialnej, mogą postarać się o bezpłatne wykonanie całego zabiegu. Co trzeba w takim razie zrobić? Wystarczy skorzystać z pomocy fundacji działającej na rzecz kobiet w Niemczech — Fundacja Ciocia Basia. Jak widać, są to osoby, jakie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że każda kobieta ma prawo decydować o swoim losie – w szczególności, jeżeli chodzi o ciąże. Tylko nie każda z nich może pozwolić sobie na wykonanie płatnego zabiegu.
Można się zwrócić do fundacji o pomoc. Pomagają oni w trudnych chwilach (również, jeżeli chodzi o mentalne wsparcie, które w tym momencie jest bardzo ważne), załatwiają bezpłatny zabieg aborcji, pobyt w szpitalu i także ewentualny nocleg. Z ich pomocy można korzystać również wtedy, jeżeli ktoś nie zna tak dobrze języka i nie wie, gdzie zwrócić się o pomoc.
Nie łatwo jest podjąć taką decyzję, dlatego warto sobie również dzięki ich wsparciu, skorzystać z rozmowy z psychologiem.
Niemcy nie są jedynym krajem, gdzie można wykonać legalnie aborcję. Polkom w tym trudnym momencie na pomoc przychodzą również Czechy, gdzie wykonywane są takie zabiegi.
Teksty źródłowe:
1. https://jacobin.com/2022/01/abortion-choice-welfare-socialism-rights-1920s
2. https://en.wikipedia.org/wiki/Abortion_in_Germany